Egy héten belül a második munkaügyi pert veszítette el a Kúria Varga Zs. András döntése miatt
Egy olyan tanulmány miatt menesztettek egy kúriai főtanácsadót, amelyben néhány mondat erejéig kritika érte a Kúria elnökét.
Egy olyan tanulmány miatt menesztettek egy kúriai főtanácsadót, amelyben néhány mondat erejéig kritika érte a Kúria elnökét.
Kovács András ellen azután indult koncentrált támadássorozat a Kúrián, hogy egyik tanulmányában a kúriai bírák függetlenségével kapcsolatos kérdéseket feszegetett. A jogerős ítélettel most vissza kell helyezni tanácselnöki tisztségébe.
A Magyar Bírói Egyesület állásfoglalása szerint sérti a bíróságok függetlenségét, hogy az átláthatósági törvény listázása ellen csak a Kúriához lehet jogorvoslattal fordulni. A Kúria elnöke, Varga Zs. András szerint ezzel túllépték a szakmaiság határát, sőt a politikai befolyásolási törekvések utat találtak a bíróságokhoz.
Nincs olyan területe magyar igazságszolgáltatásnak, ahová a NER ne tette volna be a lábát. Laczó Adriennt Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
Havasi a 17. Magyar Jogászgyűlésen mondott beszédén annyira megsértődött Varga Zs. András kúriai elnök, hogy elviharzott a rendezvényről, majd a Kúria közleményben minősítette „éles politikai kritikának” az ügyvédi kamara elnökének felszólalását.
A jogászok legfontosabb szakmai fórumán elhangzott beszédekben több kritika is elhangzott a Kúriával szemben. Varga Zs. András, a Kúria elnöke előadás közben viharzott ki a teremből, majd csekkolt ki a balatonalmádi szállodából, hiába próbálták miniszterek is békíteni.
A Fővárosi Törvényszék szerint Varga Zs. Andrásnak nem volt joga elmozdítani Kovács András bírót.
Mind az Országos Bírói Tanács, mind pedig a Magyar Bírói Egyesület visszautasította Orbán Viktor poloskázós beszédét. Majd megérkezett Varga Zs. András közleménye, amelyben a Kúria elnöke a bírák demonstrációját okolja a politikai eszkalálódásért, majd azt veti az érintettek szemére, hogy Magyar Péteren senki nem háborodott fel.
Varga Zs. András szerint veszélyes, ha bizonyos nézeteltérések nyilvánosságra kerülnek, így a bíróknak inkább a tárgyalóteremben a helyük.
Hosszú, személyeskedéstől sem mentes közleményt adott ki Varga Zs. András, miután az OBT és az OBH is élesen kritizálta a bíráknak szánt, kiszivárgott újévi köszöntőjét. A Kúria elnöke felelőtlenségnek tartja, hogy az OBT érvényteleníteni akarja a kormánnyal megkötött négyoldalú megállapodást, Senyei Györgynek pedig azt üzeni: etikai elvekről és hivatali kultúráról nem tőle fog tanácsot kérni.
Senyei György is csatlakozott azokhoz, akik élesen kritizálták a Kúria elnökének levelét. Ebben Varga Zs. az övétől eltérő álláspontot vallókkal szemben szankciót helyez kilátásba.
Egy utolsó pillanatban benyújtott kormánypárti törvénymódosításnak köszönhetően aránytalanul nagyobb fizetésemelést kapnak a kúriai bírák az alsóbb fokon ítélkező kollégáikhoz képest. Varga Zs. András a kivételezést azzal indokolja, hogy a Kúria nem egyszerűen legfelsőbb bíróság, hanem a jogegység felett őrködik.
Koncentrált támadássorozat indult a Kúrián Kovács András tanácselnök ellen, miután egy tanulmányában a kúriai bírák függetlenségével kapcsolatos kérdéseket feszegetett. Integritási és fegyelmi eljárás mellett úgy függesztették fel két évre munkaköréből, hogy az alkalmatlanságát nem állapították meg. Ügyével párhuzamosan azonnali hatállyal elbocsátottak egy elismert kúriai főtanácsadót, miután Varga Zs. András elnök neki tulajdonított egy Kúriával kapcsolatos kritikai véleményt. A történteknek erős üzenete van az egész bírósági szervezet számára.
Sőt, Varga Zs. András azt állítja, hogy akkor is megvédte a két évre eltiltott Kovács Andrást, ha a jogi álláspontja miatt nyilvános kritika érte.
Éles konfliktusok helyett konstruktív együttműködésre számít a tárcával és a Kúria vezetésével a kibővült hatáskörű Országos Bírói Tanács (OBT) új elnöke, Szabó Péter.
Törvényes, szabályos és indokolt volt a Kúria szerint, hogy megjelenhetett a K. Endre kegyelméről szóló határozatot is tartalmazó dokumentum folyóiratukban.
A lapnak fontos szerepe volt a K. Endre-ügy kirobbanásában.
Megtartotta alakuló ülését az új összetételű és megerősített jogkörű, így már a döntéseknél is kikerülhetetlen Országos Bírói Tanács. Matusik Tamás leköszönő elnök arra figyelmeztette kollégáit, hogy a jogállam csak akkor működhet jól, ha az OBT független tud maradni. Varga Zs. András, a Kúria elnöke eközben burkoltan bírálta az Európai Bizottságot, és azt üzente, a jog nem lehet a harc eszköze.
A testület korábban többször sikerrel fékezte a politikai beavatkozásokat, ezért nem véletlen, hogy nagy harc volt az új tagokért. Az Európai Bizottság továbbra is komoly figyelemmel kíséri a fejleményeket.